2007-04-06. Butella s ami benne van.
Forrs: Szentesi let
A Szentesi Mzeum Fzetei sorozatban jabb ktet ltott napvilgot. Az "Aki iszik belle, vljon egszsgre!" cm nemrg megjelent knyv a harmadik a szentesi mzeumi hagyomnyokat bemutat kiadvnyok sorban (a korbbiak: Egy elfelejtett keramikus: Jak Gza s A bolgrkertszkeds hagyomnyai Szentesen s krnykn).
Az j ktet alcme igazn rulkod: Butellakillts s plinkatrtneti konferencia. A bizonyra sokaknak emlkezetes killtst 2003. janurjban rendezte a Koszta Jzsef Mzeum, a Magyar Kultra Napjn. A knyvet nem csak a plinka (kszts) kedveli forgathatjk haszonnal, hanem az is, aki a szp irnt fogkony. Olvasmnyos stlusa is alkalmass teszi, hogy elrje cljt: bemutatni a mzeum rtkes butella-gyjtemnyt, egyttal felidzni a ngy vvel ezeltti killts s eladsok hangulatt s bevezetni az olvast nemzeti italunk, a plinka tbb vszzados ltalnos s azon bell szentesi trtnetbe, valamint ksztsnek folyamatba. Mieltt azonban kiderlne, miknt is kerl az ital a butellba, rdemes elidzni annl a krdsnl, ami mg aktualitst ad a knyvnek, vagyis mitl hungarikum? A plinka szz szzalkban gymlcsbl kszlt prlat, kizrlag haznkban termett s termelt nemes- s vadgymlcs, illetve szltrkly s asz szltrkly az alapanyaga, tartja a szikr szakirodalom. Megemltik mg, hogy a sz kizrlag -val s k-val rhat, s csak Magyarorszg hasznlhatja a plinka s ngy osztrk tartomny a barackplinka nevet.
A knyv Szab Jnos Jzsef szerkesztsben Flp Mihly kszntjvel indul, amellyel a killtst megnyitotta. A kvetkez fejezetekben muzeolgusok tanulmnyait olvashatjuk, elsknt Szcs Juditnak, a csongrdi mzeum igazgatjnak a szentesi plinkrl kzreadott gondolatait. A szerz kzelebb hozza az si italt annak hagyomnyain, elksztsnek mdozatain keresztl, de nem mulasztja el a - taln sokak ltal vrva-vrt - lezrst: a plinka mrtkletes fogyasztsval sokat tehetnk egszsgnk megrzsrt.
Md Lszl nprajzkutat, a killts rendezje egyik tanulmnyban a 19. szzadi szentesi plinkafzdket veszi sorra, majd elrkezik a mzeum tbb mint szz darabos butella-gyjtemnynek bemutatshoz. A trgyak tbbsge valamikor a msodik vilghbort megelz idszakban kerlt a mzeum tulajdonba, s legkorbbi darabokat az 1810-es vekbl riznek. A dszes cserpednyeken versikk is olvashatk, melyek a feliratos npkltszet termkei. Van kztk hazafias hangvtel, van, ami letblcsessget tkrz, van trfs is, miszerint ha tele van, butella a neve, ha nincs benne plinka, akkor csak zld cserp. A ktetbeni fotkon is lthatjuk, milyen tletes hasb, ovlis, vagy menyecskt, katont formz plinksednyeket ksztettek a korabeli fazekasok.
D. J.
|