2003-06-06. Nomd npek hagyatka
Forrs: Szentesi let
A Koszta Jzsef Mzeumban j killts vrja az rdekldket. A trlat cme: Keleti eredet npek hagyatka Szentesen s krnykn. Dr. Szab Jnos Jzsef mzeumigazgat, akit rvid trlatvezetsre krtnk fel, a cmmel kapcsolatban hozzfzi: fknt nomd npekrl beszlhetnk. k inkbb llattartssal foglalkoztak, nluk a fldmvels alrendelt szerepet jtszott.
- Kzp-zsia vidkeitl egszen a Krpt-medencig terjedt el ez az letmd - folytatja az igazgat. - A Krpt-medence mr igazbl nem volt erre alkalmas, gy szinte minden nomd np a vgn leteleplt letformt folytatott.
- Melyek ezek a nomd npek? Mit tudunk rluk?
- Idrendi sorrendben: a vaskor kzepe tjn jelennek meg a szktk, a leleteket ltva, pldul a srhalmokat, stb., amelyekben szp szmban talltak arany trgyakat, aranyszarvasokat. Mint tudjuk, a szarvas a hitvilgukban fontos szerepet jtszott. Ezek nagy tmegben a dl-orosz sztyeppk satsaikor jttek el. Ma Szentptervrott lthatk. Magyarorszgon csak egy-kett fordul el.
- A trlat mit mutat meg mindebbl?
- Mzeumunkban a kznp, az alsbb rend harcosok leleteit talljuk. Nylhegyeket pldul - mondja az igazgat, majd folytatja a felsorolst: - A kvetkez np a szarmatk, amelyek a Rmai Birodalommal egy idben prhuzamosan ltek az Alfldn. Irni eredet npek. A hagyomnyaik az id folyamn erteljesen titatdnak rmai elemekkel. Ami klnsen csbt a gyermekek szmra, a szarmata kor leleteit bemutat vitrin aljba egy terepasztalt rendeztnk be, amely korabeli tjat mutat be. Egyik rszn, a patak hzdik, melynek partjn ott lthatak a temetkezsi halmaik, a patak msik oldaln pedig a val let elemei: a hz makettje, llatok, amelyeket tartottak, emberek s llatok figuri. A lovas-nomd letmdot folytat avarok emlkei kt vitrinben kaptak helyet. Nhny szz v utn nekik is szinte faluszer teleplseik jelennek meg. A kutatsok sorn tbb avar kori temett trtak fel Szentes krnykn is.
- gy tudjuk, a mzeum egyik legnagyszerbb leletanyaggal rendelkezik bellk.
- A trlat egyik cscspontja az a honfoglals kori rangos leletegyttes, amelyet tavaly trtunk fel Szentes Derekegyhzzal hatros rszn. A temet kzepn egy fiatal hlgy srja kerlt el, rendkvl gazdag leletanyaggal, melyek itt lthatk a killtson. kszerek, egyb dszek, hajfonatkorongok, amelyek ritkasgszmba mennek. s kaftnveretek. Mindezeket a feltrs sorn kszlt fnykpekkel illusztrljuk. Hozz adott egy szp sznes rekonstrukcis ksrlet, amely rtelmezi a leleteket, hogyan s mikppen helyezkedtek el.
- Mint hallottuk, ezzel kapcsolatban rsos anyagot kvnnak kiadni.
- Egy sznes ismeretterjeszt fzetet szeretnnk a ltogatk el trni, melynek clja ezen honfoglals kori leletek bemutatsa. Kzrthet, lvezetes stlusban, remnyeink szerint a szakma szmra is az jdonsg erejvel hat majd. Szeretnnk nyomtatsban megjelentetni s rustani. Eljuttatni pldul az iskolk szmra. A kiadshoz szksges sszeg jelents rsze mr sszejtt, de vrunk tovbbi tmogatkat is.
- Kik gondoztk a killtst?
- A trlat mindazon kollgk rdeme, akik a leleteket fltrtk, kistk, gy a mr korbban munklkod Csallny Gbor nevt kell megemlteni, de mindenkppen szlni kell Trk Attila ifj rgszrl, aki az egyetemi gyakorlati ideje j rszt itt tlttte nlunk. A killts kapcsn ki kell emelni dr. Trogmayer Ott rgsz, egyetemi tanr mostani tantvnyait: Scholtz Rbertet, Sskuti Kornlt s Wilhelm Gbort, akik ehhez a szakmai htteret adtk. A technikai megvalsts Vigh Lszl frestaurtor szellemes tleteit s munkjt dicsri.
A killts 2004. december 31-ig tekinthet meg, htf kivtelvel naponta 13-17 rig.
|