2004-07-09. Az avarok spja a npi dudk kztt
Forrs: Szentesi let
Mzeumunk mkincsei vendgsgben
Az si eredet hangszerek muzsikja egyre inkbb teret hdt napjaink zenekultrjban, nem kivtel ez all a dudasz sem. Ez a felismers vezette a Nprajzi Mzeum munkatrst, G. Szab Lszlt, amikor killtst rendezett munkahelyn, Budapesten, a Parlamenttel tellenben ll, rangos memlkpletben, az egykori Kriban. A trlat elssorban az intzmny sajt anyagra pt, nemzeti, nemzetisgi hovatartozsra val tekintet nlkl. Nem csak a klnbz magyar tjegysgek npi hangszerei lthatk a vitrinekben, de a szlovk, a szerb s a horvt dudk fbb tpusai is.
Az alapos mzeumi munka rendszerint megkveteli a mlyebb trtneti gykerek felvillantst is. gy kapott helyet az els trlban az a ketts sp (kpnkn), amely dr. Lszl Gyula, eurpai hr rgszprofesszor felgyi satsn kerlt el 1973-ban, az avar temet egyik srjban, s amelyet a Koszta Jzsef Mzeumban riznek. Ritkasgszmba men mtrgyunk fvrosi "vendgszereplse" taln annak is ksznhet, hogy Csajghy Gyrgy pcsi fafv-zenetanr, kutat nll tanulmnyt szentelt neki, amely 1998-ban jelent meg a Pski Kiadnl. Fvsprbkat is vgzett annak megllaptsa rdekben, hogy milyen zenei hangokat csalhatott el egykori tulajdonosa a mindssze 18 cm hossz, hat-hat hangnylssal elltott, kt spszrbl. Vizsglatai nyomn arra a megllaptsra jutott, hogy pentaton, azaz tfok hangsorra komponlt dallamok csendlhettek fel a szban forg hangszeren. Ezen aligha kell csodlkoznunk, ha tekintetbe vesszk, hogy a vidknket 568 ta birtokl avar np zsiai eredete rgta ismert a kutats eltt. A felgyi pldny is, mint ahogyan az eddig feltrt, fltucat, hasonl kor darab is daru (Grus grus) spcsontjbl kszlt, igen gondos munkval.
A forrsok szkssge miatt nem tudjuk viszont, hogy mi lehetett a szerepe az ilyen hangszereken szl zennek a korabeli trsadalmi kzegben. A szrvnyos adatok mindenesetre arra utalnak, hogy nem a mai rtelemben vett szrakoztatipari meldikat fjtk rajtuk. Csajghy Grgy is knytelen rvidre fogni knyvnek ezzel kapcsolatos fejezett, melynek vgkicsengse: "Sppal, dobbal, ndi hegedvel!" Azaz, is annak a felfogsnak a hve, amely az ilyen zennek egyfajta gygyt szerepet tulajdont. Van azonban msik npi rigmusunk is, amely szerint a dudasz nem csupn holmi, evilgi, fldi jelensg. De nem is gi! Nem vletlenl viseli az emltett budapesti killts az "Aki duds akar lenni..." cmet, hiszen a mottul vlasztott, kzismert npdal folytatsa: "pokolra kell annak menni..."
A nagyobb mzeumok tbbsge ma mr nemcsak szemet gynyrkdtet produkcik ltrehozsra kpes, hanem - engedelmeskedve a kor parancsnak - egyre tbb rzkszervet igyekszik bevonni a mlvezetbe. Hangszereket felvonultat trlat esetben a fl ignyeinek kielgtse szinte alapkvetelmny, a killts tbb helyn hallhat is tmlvel elltott duda hangja. A Nprajzi Mzeum munkatrsai azonban mg ennl is tovbb mentek, nhol a kezek szmra is biztostanak rvnyeslsi lehetsget. A ltogatk dudaszintetiztoron jtszhatnak, st rekonstrult hangszeren is. Tehetik mindezt 2005. februr 27-ig, a killts zrsnak napjig, htf kivtelvel 10-18 ra kztt.
|