2004-06-25. Dltengeri kagylk az Alfldn
Forrs: Szentesi let
Mzeumunk mkincsei vendgsgben
A Bks megyei Srrt taln legltogatottabb nevezetessge a Vszt vros hatrban emelked Mgori domb s a rajta, illetve a belsejben lev rgszeti bemutat hely. Az vi tbb mint tzezer ltogat kztt minden valsznsg szerint megfordult itt mr nhny szentesi is. Szinte biztosra vehetjk, kzlk igen kevesen tudtak arrl, hogy az skori rtegeket tnkretev, a 19. szzad elejn ptett, tglaboltozatos pincben berendezett killts egyik vitrinjben a Koszta Jzsef Mzeum gyjtemnybe tartoz jkkori kszerek fehrlenek.
Az elzmnyek az 1970-es vek vgre, az 1980-as vek elejre nylnak vissza. Abban az idben dr. Hegeds Katalin volt a szentesi mzeum igazgatja, de a bksiek megsegtse cljbl, vendgrgszknt vezette a mgori, helyenknt ht mter vastag skori teleplsi hulladkbl kpzdtt halom tervszer feltrst. Emellett idehaza rendszeresen vgezte a leletmentseket. gy 1979-ben, Csanyteleken egy j halast ltestse sorn az jkkor kzps szakaszbl szrmaz srokat trt fel, az egyikkben a korszakra jellemz, de nem tlsgosan gyakori kszerekre bukkant, amelyek nyersanyagforrsa messzi vidkeken, az Adriai- s az gei-tenger partjn keresend. Itt honos az a Spondylus nev kagylfaj, amely egyedeinek hjt feldaraboltk, hengeresre vagy hasb alakra csiszoltk, vgl tfrva gyngyket ksztettek belle (fels kpnk). A csanyteleki 136. sz. srba egy p, csupn a kt oldaln tfrt pldny is jutott (als kpnk). Ms, az Alfld tbb pontjn is elkerlt trsaikkal egytt kes bizonytkai a htezer vvel ezeltti, nagy terleteket behlz kereskedelemnek.
A vszti telepls leletgazdagsgnak szles krben is hre ment, szinte kvnkoztak a mutats leletek a nagykznsg el. Mivel p trgyakat rendszerint a srokban tall a rgsz, a mi csanyteleki kszereink segtsgvel jl kiegszthet volt a szomszd megyeiek tbbnyire tredkes trgyai alapjn krvonalazhat, helyenknt hinyos killtsi sszkp.
Ha szintk akarunk lenni, akkor azonban el kell ismernnk, hogy az igazi attrakci azonban a msik, a nyugatrl szomszdos domb belsejben lthat. A vendg egy majdnem hsz mter hossz, ngy s fl mter szles, egyik vgn majdnem ilyen mly satsi szelvnyre csodlkozhat r, amelyet modern tetszerkezet vd az idjrs viszontagsgaitl. Egyedlll, impozns ltvny a szakember szmra is, ahogyan a fgglegesre nyesett metszetfalban egyms fltt sorakoznak az jkkori, s a bronzkori hzak padlszintjei, omladkai, az elbbibe nhol rzkori srok mlyednek. Mindezeket itt-ott p, vagy restaurlt trgyak tarktjk, amelyeket visszaraktak az eredeti helykre.
A kzpkor szerelmeseinek is tartogat nevezetessgeket a Mgori domb. A felsznen a Csolt nemzetsg monostornak romjai lthatk, a tglapincben pedig az ennek feltrsa sorn napvilgra kerlt trgyak.
|