A Koszta Jzsef Mzeum letben a tavalyi s az idei esztend is kiemelked jelentsggel br, mivel jeles vfordulk kapcsoldnak mindketthz. 2007-ben emlkeztnk, illetve emlkeznk meg a Csongrd Vrmegyei Trtnelmi s Rgszeti Trsulat megalakulsnak 110., 2008-ban pedig Csalog Jzsef rgsz, mzeumigazgat szletsnek 100. vforduljrl, ami kivl lehetsget teremt arra, hogy felidzzk a 19-20. szzad forduljnak helyi viszonyait.
A Szentesen kibontakoz nprajzi trgygyjts korai trtnethez szervesen kapcsoldik Farkas Sndor tevkenysge, aki tbb ezer ttelbl ll gyjtemnyt hozott ltre. Btky Zsigmond 1903-ban rvid ismertett ksztett a Nprajzi rtest hasbjain Farkas Sndor Nagy-alfldi magyar nprajzi gyjtemnye cmmel, amelyben igyekezett felvillantani a Magyar Nemzeti Mzeum Nprajzi Osztlynak adomnyozott trgyakbl nhny sorozatot. Farkas Sndor 1902. augusztus 24-n kelt levelben az intzmny igazgatsgval tudatta, hogy felajnlja szentesi mzeumnak azon tbbes pldnyait, amelyek az alfldi magyarsg jelent s kzelmltjt mutatjk be. Az ajndkozand trgyak szmt 10 ezerre becslte, 1902. november 14-ig mintegy ezerhatszz darabot kldtt el. Farkas Sndor szemlye teht a Nprajzi Mzeumhoz is szorosan ktdik, hiszen szmos gyjtemnynek (fldmvels, llattarts stb.), ha nem is vetette meg az alapjt, de az ltala adomnyozott vagy felajnlott trgyak jelents gyarapodst jelentettek. A fldmvels gyjtemnybe tbb mint ktszz trgya kerlt be, amelyeknek a dnt tbbsge a "Nagy-" vagy a "Nagy-Magyar Alfld" szrmazsi helyet kapta. A trgyak zmt egy-egy trgytpus tbb darabbl ll sorozatai ( pl. 25 fogassarl, 40 metszks, 34 dohnyfz t stb.) kpeztk. Az llattartsi gyjtemnyt 1903-ban, 1904-ben, 1905-ben, 1907-ben s 1909-ben borotvatartkkal, startkkal, rovsokkal, palkkkal, blyegzvasakkal, kolompokkal, fokosfejekkel, marharvgkkal, patkkkal, bklykkal s sok ms trggyal gazdagtotta. Jelents mrtkben gyaraptotta az ptkezsgyjtemnyt is, hiszen 1903-ban 21, 1905-ben pedig 41 ttelt ajndkozott. Ezek a trgyak elssorban a nylszr szerkezetek, a kulcsok s a lakatok kzl kerltek ki. A tpllkozsgyjtemnyben 38 trgy szrmazik tle, amelyek elssorban konyhai eszkzk, vas hromlbak, pecsenyeforgat villk s teknvakark voltak. Adomnyaival nemcsak a Magyar Nemzeti Mzeum Nprajzi Osztlyt gazdagtotta, hanem a trsulati mzeumnak is ajndkozott jnhny trgyat. 1897 szeptemberben a Csongrd Vrmegyei Trtnelmi s Rgszeti Trsulat Mzeumban a rgisgek s a nprajzi trgyak llomnya 401 ttelnyit tett ki, amelybl 266 darab tartozott Farkas Sndor s felesge adomnyai kz.
1904-ben felhvst tett kzz az egyik szentesi lapban, amit az Ethnographia is megjelentetett. Arra prblta felhvni a figyelmet, hogy mielbb meg kellene alaptani a Csongrd Vrmegyei Nprajzi Mzeumot, mivel a paraszti kultra elemei, amelyeket a magyar llek magyarosan alkotott, egyre rohamosabb temben kezdenek eltnni. Srgetnek tartotta teht egy olyan intzmny ltrehozst, amelybl a "jvre nemzeti ert merthessen a szobrsz, fest, zene, tncz iri stb. mvszetnk alkotsaihoz." Elkpzelsbl sajnlatos mdon nem valsult meg semmi, gy vrmegyei nprajzi mzeum nem jtt ltre, a trgyak gyjtse a mr meglv intzmnyek keretei kztt folyt.
A mdszeres s tudomnyos igny nprajzi trgygyjts elindtsa Szentesen Farkas Sndor nevhez fzdik, aki tevkenysge sorn tbb ezernyi paraszti munkaeszkzt s hasznlati trgyat halmozott fel. Gyjtemnynek egy rszt a Nprajzi Mzeumnak ajndkozta, ami az intzmny trtnetben jeles esemnynek szmtott, mivel az ltala felajnlott trgyak jelents mrtkben gyaraptottk a mr meglv gyjtemnyeket (pl. llattarts, kermia stb.). Sajnlatos, hogy letmve csonkn maradt, elkpzelsei pedig nem valsulhattak meg. A nprajztudomny sem fordtott elegend figyelmet plyja fel, amit kellkppen bizonyt az, hogy a Magyar Nprajzi Lexikonban sem szerepel, mivel nem lltak rendelkezsre alapvet letrajzi adatai. Farkas Sndor gyjttevkenysge elssorban azrt tekinthet kiemelked jelentsgnek, mivel az ltala sszeszedett trgyakat a hazai nprajzi folyiratok vtizedeken keresztl felhasznltk. Az 1933 s 1937 kztt megjelen Magyarsg Nprajza 4 ktetben szerepl szinte valamennyi alfldi s szentesi megjells trgy az tevkenysgt dicsri.