2009-03-06. A szentesi tekerzene a hrnv utjn
Forrs: Szentesi let
rta: Md Lszl
A Koszta Jzsef Mzeum Kossuth tri pletben megnylt hangszertrtneti idszaki killts kivl alkalmat teremt arra, hogy a szentesi npzene mltjnak egy-egy rdekfeszt elemt felidzzk. Annak ellenre, hogy a vros npzenei gykereit az elmlt vekben napvilgot ltott munkkbl (Hank Gyrgyn Paksi Mrta: Szentes s krnyke npzenje s nptnca a XX. szzadban, Hankczi Gyula: A tekerlantrl) jl ismerjk, mgis maradtak fel nem trt momentumok, amelyek tovbb rnyalhatjk az eddig kialaktott kpet. Ide sorolhatak azok a rdiszereplsek, amelyekrl a szakemberek ugyan tudtak, m a rszleteket illeten nagyon kevs informcival rendelkeztek. Ezek az alkalmak azrt voltak fontosak, mert a hangszer Szentesen kvl is ismertt vlt.
Trcsnyi Zoltn lapszerkeszt, a npi hangszerek avatott szakrtje 1933-ban Szentesre ltogatott, ahol felkereste Ggyor Jzsef tekerst s Turk Sndor dudst. A tallkozt kveten meggrte nekik, hogy felviszi ket Budapestre fellpni, mjusban pedig a rdiban is hallhat lesz muzsikjuk. Trcsnyi Zoltn az 1933. prilis 30-n, vasrnap dlutn 6 ra 15 perctl kezdd msorban flrs eladst tartott a tekerlantrl, amelyben kiemelte azt, hogy a hangszer ugyan idegen eredet, a magyar npzennek azonban szerves rszv vlt. Utalt arra a momentumra is, hogy az 1930-as vekben a nyenyere mr csak Szentes, Csongrd s Kiskunflegyhza krnykn fordult el. Krsy Klmn mucsihti tanttl szrmaz informcik alapjn kitrt a szentesi tanyavilgban tartott szraz mulatsgokra, amelyeknek nlklzhetetlen kellke volt a tekerlant. Az elads utn kvetkezett Ggyor Jzsef, aki 5 npdalt jtszott a hangszern.
1939 nyarn a Nemzeti Mzeum Nprajzi Osztlynak munkatrsai 11 szentesi tekerssel csinltak felvtelt hanglemezkszts cljbl. A hrom legkivlbb zensz, Maszlag Jzsefn, Balla Istvn s Kiss Jzsef jtkrl kln lemez kszlt. A felvteleket 1939. jlius 18-n dlutn 6 ra 50 perckor jtszotta le a rdi, amelyeket Kodly Zoltn konferlt fel. A tekerskrl mozgkpet is ksztettek Budapesten, amelyeket a fvros utn Szentesen a mozihradban terveztek bemutatni. 1939. jlius 21-n az Alfldi jsg arrl szmolt be, hogy a szentesi tekert mg Wilson amerikai elnk is ismerte, aki az els vilghbor eltt Detroitban jrt, ahol egy olyan nnepsgen vett rszt, amelyen a vrosban l etnikumok is felvonultak jellegzetes viseleteikben. A magyarok kztt volt egy szentesi, aki a hangszervel szrakoztatta az egybegylteket. Wilson-nak nagyon megtetszett a tekerzene, majd maghoz hvatta a jtkost, s kifaggatta a nyenyerrl.
A felidzett sajtbeszmolk kellkppen bizonytjk azt, hogy a tekerlant irnti rdekldst az 1930-as vekben jelents mrtkben megnvekedett, ami sszefggsben llhat a hangszer fokozatos httrbeszorulsval.
|